„Fie vreme bună, fie vreme rea…”

Opinia TribuneiPovestea mea

Written by:

„Fie vreme bună, fie vreme rea,
Câini până la moarte și dincolo de ea!”

Acestea sunt versurile care trebuie să răsune în mintea fiecărui dinamovist în aceste momente! Momente grele, cu siguranță cele mai grele din istoria echipei DINAMO BUCUREȘTI

O istorie plină de glorie, glorie pe care noi, ăștia mai tineri, nu am avut ocazia de a ne bucura de ea, dar știm că ea este acolo în spate și ne obligă PE TOȚI să strângem rândurile și să luptăm până la fluierul final al ultimului meci din sezonul 2021-2022. Fluier final la care DINAMO trebuie obligatoriu să se afle și în sezonul 2022-2023 în liga 1!

Din nou o zic. Noi, generația tânără, nu am avut ocazia să trăim mărețele performanțe ale echipei Dinamo, dar un lucru știu că ne amintim cu toții:

20 august 2009, Dinamo pierdea la masa verde cu aproape 8.000 de câini în tribune meciul din play-off-ul Europa League în fața echipei Slovan Liberec.

27 august 2009, Dinamo revine spectaculos în fața echipei din Liberec și la finalul celor 90 de minute, tabela arăta scorul de 0-3. Un scor la care nu cred ca se aștepta nimeni, poate nici cel mai optimist dinamovist.
Dar jucătorii care au intrat în acel meci au crezut!

Au crezut până la sfârșitul loviturilor de departajare că Dinamo poate să producă surpriza. ȘI A FĂCUT-O! Surpriză ce avea să rămână în mintea suporterilor dinamoviști ca fiind „Minunea de la Liberec”.

Exact același lucru trebuie să se întâmple și acum! Toți! Suporteri, jucători, conducători, îngrijitori, câinii de la Săftica, absolut TOȚI trebuie să credem în ceva ce acum mult timp părea doar o glumă proastă, și anume: salvarea lui Dinamo de la retrogradare.

Aseară am avut un vis ciudat. Un vis în care mă aflam pe noul stadion Dinamo și mă bucuram alături de prietenii mei după o victorie a echipei noastre.

Cert este că nu mai putem schimba trecutul. Iar când zic „trecutul”, mă refer la sezonul actual. Azi, 5 ianuarie 2022, Dinamo se află pe locul 15 în liga 1 cu doar 12 puncte. O pată neagră, dar haideți să strângem cu toții rândurile și să ne aducem aminte de ceea ce ne unește pe toți! DINAMO!

Fie că ți-a convenit înlocuirea lui Mircea Rednic, fie că nu. Fie că ești sau nu de acord cu numirea lui Flavius Stoican pe banca echipei, fie că te-au deranjat sau nu unele gesturi făcute de jucători în ultima perioada, toți trebuie să avem același scop: TREBUIE SĂ SALVĂM DINAMO!

Este prima dată când scriu ceva pe site-ul băieților de la Radio Dinamo, băieți pe care îi respect enorm pentru munca depusă în slujba echipei Dinamo. Băieți optimiști, așa cum trebuie să fim cu toții!

Sunt multe de spus când vine vorba despre Dinamo, dar trebuie să facem tot posibilul ca și anul 2023 să o prindă pe Dinamo acolo unde îi este locul, în liga 1.

Așa cum pe data de 27 august 2009, Dinamo a reușit să le dea tuturor peste nas, așa trebuie să se poată și acum. Comentariile contradictorii, declarațiile urâte, așa zisele „înțepături” trebuie să se sfârșească o dată și trebuie sa punem cu toții umăr lângă umăr. Cu mic, cu mare, haideți să salvăm Dinamo!

Haideți să ne construim singuri viitorul!

Câinilor!
„Fie vreme bună, fie vreme rea,
Câini până la moarte și dincolo de ea!”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *